Let’s Work Together - Нека работим заедно - Социално приобщаване чрез интерактивни дейности „връстници обучават връстници" / Erasmus + Youth exchange

Дати: 5 август – 16 август 2024
12 нощи/дни – 10 дневна програма – 2 дни за път
Място: село Долни Раковец, Радомир, България
Нощувки: Къща за развитие на човека “ДомОм”
Къщата за личностно развитие е подходяща за организиране на събития за неформално образование, физическо и духовно развитие. В спокойната и релаксираща атмосфера на селската вила участниците ще могат да се почувстват като у дома си и да се сближат за групова динамика, взаимодействие и обучение от връстници на връстници. Къщата разполага с всички необходими удобства за приятен престой на група от 20 души. 7 спални (двойни, тройни и четворни), 4 общи бани, обща кухня и всекидневна, голяма тераса, зала за обучение с площ 48 м2 , зелен двор със спортни съоръжения, камина, басейн и собствена градина с пресни зеленчуци. В къщата и в селото има минерална изворна вода. По време на програмата участниците ще получават прясна домашна храна и ще могат да участват в приготвянето и да научат някои традиционни рецепти. Вечерите са дълги и забавни около камината. В непосредствена близост до къщата има очарователна гора с изворна вода и красиви пътеки и гледки.
Цели: Целта на тази дейност е да се реши един от основните проблеми на младежите с интелектуални затруднения - недостатъчно активното им участие в трудовата дейност и липсата на достатъчно възможности за професионална реализация. В Европа има все повече успешни модели и добри практики за активно включване в трудова дейност на младежи с аутизъм, синдром на Даун, лека и умерена умствена изостаналост и други затруднения. Отзивите на работодателите са, че тези лица често са по-мотивирани и ефективни работници. Търсим заедно на базата на реално взаимодействие и опит да обменим и разработим устойчиви модели на неформално образование за такива млади хора, като ги мотивираме и им оказваме подкрепа за развитие на самосъзнание и ключови компетенции за трудово включване.
Стремим се да пренасяме и прилагаме добри модели и практики чрез образователна мобилност на млади хора със затруднения, младежки работници и млади доброволци. Целта е да се използват неформални и иновативни методи на обучение, основани на взаимодействие между връстници, практически упражнения и реален професионален опит, за да се развият умения, нагласи и мотивация за съвместни работни дейности с младежи с интелектуални затруднения. В програмата за младежки обмен ще се включат 16 участници от 4 европейски държави, с които те активно ще общуват и ще се учат за по-добро работно включване.
Теми в програмата за обучение:
- - Интерактивни игри „Запознай се“
- Дейности за самопознание и самоосъзнаване
- Дейности за оценка на интересите към работа и кариера
- Семинар „Ключови компетентности за включване в работата
- Принципи на социалните предприятия и практически упражнения за създаване на идеи и планове за социални предприятия.
- Практически семинари в различни професионални области:
- Градинарство, строителство и реконструкция, занаяти, градско озеленяване, приложно изкуство, рисуване, дърводелство, готварство, земеделие и др.
- Посещение на социално предприятие на място
- Дейности на открито и сред природата
- Спортни дейности, ролеви игри, образователни игри, художествени дейности за развиване на ключови умения за работа с рисуване, работа с глина,
строителство с екологични материали
- Културни презентации на страната - - Междукултурни интерактивни дейности и всякакви други според нуждите и предложенията на партньорските организации и участниците.
Партньорски организации:
Литва, Хърватска, Турция
Организация - домакин: Фондация “За Утре” – Благоевград, България
*** Финансира се от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат само на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската комисия за образование и култура Изпълнителната агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейският съюз, нито EACEA могат да бъдат държани отговорни за тях. ***