Доброволци и младежи с интелектуални затруднения ще гостуват в село Долни Раковец по проект на Фондация „За Утре“

about us

През 2025 г. Благоевградската фондация „За Утре“ беше одобрена да изпълни четири проекта за младежка мобилност по европейската програма Еразъм+, насочени към социалното и професионалното включване на младежи с интелектуални затруднения. 

 

Първият проект „INnate' ART INclusion - Иновативни арт инструменти за социално и трудово включване“ ще се проведе в село Долни Раковец от 28 март до 7 април включително. 14 младежки работника от 6 държави - Турция, Румъния, Норвегия, Литва, Испания, Хърватска, както и 4 участника от България (двама от които младежи с интелектуални затруднения), ще пристигнат в селото по проекта, финансиран по програма Еразъм+. Те ще подобрят своите умения и капацитет за работа с младежи с интелектуални затруднения, както и ще създадат неформална мрежа за споделяне на ресурси и най-добри практики сред младежките работници. След миналогодишния успешен обмен, кметът Йоана Георгиева и жителите на Долни Раковец с радост ще посрещнат и тази година младежите, участници в проекта, и ще подкрепят фондация „За Утре“ в нейните усилия за постигане на социално включване и иновативно обучение. Проектните дейности получават подкрепата и на Община Радомир. 

 

Програмата за обучение на младежки работници - „INnate' ART INclusion“ ще предложи иновативни художествени инструменти за социално и професионално включване и ще представи пред младежите инстинктивните и спонтанни форми на изкуството и тяхното използване при социалното и трудово включване на младежи с интелектуални затруднения. 

 

Водещи лектори в тренинг програмата на Фондация „За Утре“ ще бъдат музикални терапевти, психолози, учители по изкуства и художници с опит в приобщаващата работа. Специално внимание ще бъде отделено на социалните предприятия, свързани с изкуството, както и ще бъдат представени звукотерапията, танца и цифровите технологии като инструмент за подкрепа на свързаните с изкуството дейности. Ще се проведат практически занимания за изработка на кукли (в музея на куклите) в София, работа с глина, изработка на сувенири и подаръци, рисуване и други приложни творчески методи. Участниците ще допринесат за облагородяване на село Долни Раковец, като на 5ти април ще се проведе творческа акция на площада и парка в селото. В рамките на проекта участниците ще посетят и социално предприятие „Направено с Любов“ в град Перник, за да се запознаят с добри практики как изкуството може да спомогне за социалното и трудово включване на хора със затруднения. 

 

Участниците в проекта ще имат възможност да представят своите държави не само пред другите младежи, но и пред жителите на селото. По време на „Културните вечери“ те ще приготвят традиционна храна, ще разкажат интересни факти от историята, културата и обичаите на своите страни. В тези вечери са поканени да се включат и жителите на Долни Раковец, които още през миналата година участваха активно. На 29 март (събота) ще бъде българската вечер на която българските участници заедно с младежи от село Долни Раковец ще представят българската култура и традиции. Подготвени са изненади с талантливи гост музиканти, които ще представят традиционни български песни и хора. 

 

Иновативен Флашмоб „Танцова разходка“, под формата на карнавал на площада на селото, ще даде официално старт на проекта на 30 март, като в него са поканени да се присъединят и младежите от Долни Раковец. Участниците ще изготвят сами артистичен костюм с подръчни средства - стари дрехи, платове, бои и рециклируеми материали и всички заедно ще потанцуват под ръководството на Ирина Стоянова. Доброволците в проекта ще се впуснат в потока на въображението, а инициативата ще разнообрази ежедневието на селото и ще събуди артистично настроение у местните жители. 



В резултат от проекта 18 младежки работници от различни европейски държави ще придобият ценен опит и знания как да прилагат разнообразни арт методи за развиване на творческия потенциал и подпомагане социалното и трудово включване на младежи със специални потребности, както и ще се стимулира активността на местните младежи и популяризира доброволчеството.


 

Дейността на екипа на фондация "За Утре", Благоевград е насочена към подобряване качеството на живот на хората със специални образователни потребности и тяхното интегриране в обществото като равноправни членове. Фондация "За Утре" насърчава обмена на информация, добри практики, опит, осведоменост и подкрепа за семействата с цел те да могат да стимулират развитието на своето дете, въпреки медицинските и социалните предизвикателства пред него.

 

Дейностите по Програма за обучение на младежки работници - „INnate' ART INclusion“ - Иновативни художествени инструменти за социално и професионално включване, на Фондация „За Утре“, Благоевград са част от младежка мобилност по проект № 2024-1-BG01-KA151-YOU-000226276, финансиран от ЕС по програма Еразъм +.