Фондация „За утре“ - Обобщение на акредитираните проекти за младежка мобилност 2025 г.
През 2025 г. фондация „За утре“ беше одобрена да изпълни четири проекта за младежка мобилност, насочени към социалното и професионалното приобщаване на младите хора с по-малко възможности. Според акредитацията имаме три основни цели, които трябва да постигнем през тази година:
През 2025 г. фондация „За утре“ беше одобрена да изпълни четири проекта за младежка мобилност, насочени към социалното и професионалното включване на младежи с по-малко възможности.
Според акредитацията имаме три основни цели за постигане през тази година:
Цел 1: Развитие на компетенциите на младежките работници: Подобряване на уменията и капацитета на младежките работници и доброволците чрез обучение по иновативни методи за неформално обучение с цел по-добра подкрепа на младежите с интелектуални затруднения. Освен това да се създадат мрежи за споделяне на ресурси и най-добри практики сред младежките работници.
Планираните проекти за постигане на тази цел са:
➢ Референтна стойност на дейността SM-PDA-P-1: Програма за обучение на младежки работници - „INnate' ART INclusion“ - Иновативни художествени инструменти за социално и професионално включване
Дата: 24 март - 3 април 2025 г. Място на провеждане: Благоевград, България
18 участници от максимум девет държави (държави членки и асоциирани държави)
Резюме на проекта:
По време на този проект 18 младежки работници ще се запознаят с инстинктивните и спонтанни форми на изкуството и как да ги прилагат за социално и трудово включване на младежи с интелектуални затруднения. Водещи лектори ще бъдат музикални терапевти, учители по изкуства и художници с опит в областта на инстинктивното изкуство и приобщаващата работа. Специално внимание ще бъде отделено на социалните предприятия, свързани с изкуството, за поддържане на подкрепата и приобщаването. Като част от методите на неформалното образование ще бъдат представени цифровите технологии като инструмент за подкрепа на свързаните с изкуството приобщаващи дейности.
➢ Справка за дейността SM-PDA-P-2: Програма за обучение на младежки работници „Невъзможността като способност - развитие на личните нагласи и умения на младежките работници за по-добро разбиране и подкрепа на младежи с интелектуални затруднения
Дата: 23 юни - 3 юли 2025 г. Място на провеждане: Долни Раковец, България
18 участници от максимум 9 държави (държави членки и трети държави)
Резюме на проекта:
По време на този проект 18 младежки работници ще развият задълбочено разбиране за характеристиките, способностите и силата на младежите с интелектуални затруднения чрез методология на ролеви игри и чрез получаване на практически знания за възприемането на света и поведението на младежите с интелектуални затруднения. Чрез практически упражнения (методология на сензорния театър) и лична рефлексия те ще разберат повече за това как да общуват и взаимодействат с младежи с интелектуални затруднения и да подкрепят тяхното социално и професионално включване. Всички участници ще изиграят ролите на младежи с интелектуални затруднения и ще представят представлението си пред обществеността, за да повишат информираността, разбирането и приобщаващото поведение.
Цел 2: Подобряване на социалното включване на младежите с интелектуални затруднения чрез образователна мобилност: Насърчаване на дейности, в които участват младежи с интелектуални затруднения и младежи доброволци, за да се подпомогне социалното им приобщаване чрез съвместно обучение и обмен на знания.
Планираният проект за постигане на тази цел е:
➢ Референтен номер на дейността LM-EXCH-P-3 Младежки обмен „Да създаваме заедно“ - творчески работилници за социално и професионално включване на младежи с интелектуални затруднения
Дата: 21 април - 2 май 2025 г. Благоевград, България
22 участници (вкл. 3 ръководители на групи), от които поне 3 с интелектуални затруднения от максимум три държави (държави членки и асоциирани държави)
Резюме на проекта:
По време на този проект 19 младежи (поне трима от тях с интелектуални затруднения), подкрепяни от трима ръководители на групи, ще общуват, ще играят и ще се занимават с изкуство и творчески дейности, за да се научат как да се разбират по-добре и да живеят заедно. Чрез свързаните с изкуството дейности за неформално образование младежките участници ще създадат съдържание и продукти, които ще представят пред обществеността.
Цел 3: Увеличаване на възможностите за заетост: Да се отговори на предизвикателствата, с които се сблъскват младежите с интелектуални затруднения на пазара на труда, като се пренесат успешни модели за заетост и се развият критични умения за тяхното включване в работата.
Планираният проект за постигане на тази цел е:
➢ Референтен номер на дейността LM-EXCH-P-4: Младежки обмен - ЗЕЛЕНА ИНТЕГРАЦИЯ - Екологични практики за социално и трудово включване на младежи с интелектуални затруднения
Дата: 19 май - 30 май 2025 г. Долни Раковец, България;
22 участници (вкл. 3 ръководители на групи), от които поне 3 с интелектуални затруднения (3 държави (2 държави членки и една трета държава)
Резюме на проекта:
По време на този проект 19 младежи (поне трима от тях с интелектуални затруднения), подкрепяни от трима групови лидери, ще общуват, играят, работят и живеят заедно по екологичен и отговорен начин близо до природата. Заедно те ще научат повече за екологичното поведение и влиянието на природата върху здравето, благосъстоянието и трудовата интеграция на младежите с увреждания. Акцентът ще бъде поставен върху зелените работни места и зелените социални предприятия като инструменти за социално и трудово включване на младежи с интелектуални затруднения.
Ако се интересувате от участие в един или два от избраните проекти, моля, кандидатствайте, като попълните онлайн формуляра за кандидатстване:
Краен срок за кандидатстване: 8 февруари 2025 г.
Ако кандидатите са повече от местата, важна ще бъде датата на изпращане на формуляра. Така че, ако се интересувате от участие в някои от проектите и получаване на невероятно преживяване в красива България, моля побързайте и попълнете формуляра за кандидатстване възможно най-скоро!
За кандидатстване и всякакви въпроси, моля, свържете се с:
Борислав Славчов - координатор на проекта - [email protected]
[email protected]